Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 4285454



*

nr 428 5454


Skål

med hänklar, Silver, Zimmerman, Furstenburg, 1800-talets första hälft


Utrop:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/9 15:10:15 1      600 kr
18/9 10:36:51 2      350 kr
18/9 15:11:12 3      450 kr
18/9 15:13:11 3      550 kr
18/9 15:14:13 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: furstenburg hänklar silver skål zimmerman ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:40
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:36
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:48
  • 7097 SkÃ¥l
    Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:27
  • 7187 SkÃ¥l
    Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diame..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:42




Ladda ner broschyr